matlyLag og del matglede
  1. Hjem
  2. Forrett
  3. Kremet valnøttsuppe med pærepuré

Annonse · Pair Perspective

Mens maten godgjør seg: Hvor likt opplever dere forholdet?

En forholdstest for par · Gratis og uten registrering

Ta gratis test↗ (åpnes i ny fane)

Relaterte oppskrifter

korean_meatballs

Koreanske kjøttboller med spicy majonesdip

30 min
-
kyllingsuppe

Verdens beste kremede kyllingsuppe med bacon – enkel og fyldig vintersuppe

50 min
-
overhead-shot-of-a-winter-red-cabbage-salad--thinl

Rødkålsalat med appelsin, granateple og hasselnøtter

20 min
-
chicken-and-mushroom-vol-au-vent

Kylling- og soppragù i vol-au-vent

1 t
-
krabbegnocchi

Krabbegnocchi med friske urter

1 t
-
valnøttsuppepærepuréfine diningsmårettervintersuppevinter
matly
All systems operational
FacebookInstagramTwitterYouTube
HjemAlle oppskrifterJulematMiddag etter råvareOmFAQKjernetempVinanmeldelserPersonvernVilkår

Har du en oppskrift du vil dele? Send den til oss på hei@matly.no, så kan vi publisere den på siden!

© 2026 matly as. All rights reserved.

matlyLag og del matglede
  • Logg inn
creamy-walnut-soup-served-in-elegant-demitasse-cup

Kremet valnøttsuppe med pærepuré

0.0
0 vurderinger
Din vurdering
0
avatar
Jonas Enge@maccyber
1:20 t
Difficulty: Medium (2 of 3)
En liten, luksuriøs vintersuppe inspirert av fine dining. Den kombinerer varm valnøttfløte med en frisk og silkemyk pærepuré som gir et elegant og balansert resultat. Dette er en perfekt liten forrett eller canapé som serveres i små kopper. Suppen er fløyelsmyk, varm og nøttete, med et fint løft fra pære og et par dråper valnøttolje på toppen. Denne retten passer godt til festlige anledninger eller når du vil lage noe lite, raffinert og imponerende.
Inneholder allergener
Melk
Laktose
Nøtter
Inspirert av:
Thomas Keller
theshortli.st
Voksne
8
Barn
0
Porsjoner8
  • valnøtterfjerne løst skall, grovhakkes140 g
  • kremfløte5 dl
  • helmelk0.6 dl
  • vaniljestangDeles på langs, frø skrapes ut½ stk
  • pæreskrelles, i biter1 stk
  • hvitvintørr, f.eks. Sauvignon Blanc2.4 dl
  • vann2.4 dl
  • sukker65 g
  • sitronsaft4 ts
  • valnøttoljetil garnityr2 ts
  • bakearkklippes som lokk (cartouche)1 stk
  • posjeringslake0.8 dl

Trykk på et steg for å krysse det av

  1. 1

    Kok opp hvitvin (2.4 dl) i en liten kasserolle.

    Fjern skum som samler seg på toppen.

  2. 2

    Tilsett vann (2.4 dl) og sukker (65 g) i den varme vinen.

    Rør til sukkeret er helt oppløst.

  3. 3

    Trekk kasserollen av varmen og rør inn ferskpresset sitronsaft (4 ts).

    Sett til side.

  4. 4

    Ha de grovhakkede ristede valnøtter (140 g) i en kasserolle.

    Tilsett kremfløte (5 dl) og helmelk (0.6 dl).

  5. 5

    Del vaniljestang (½ stk) på langs, skrap ut frøene og ha både frø og stang i kasserollen med valnøtter.

  6. 6

    Varm opp til et svakt oppkok og la blandingen trekke rett under kokepunktet i 35 til 45 minutter.

    Rør av og til så ingenting setter seg.

  7. 7

    Sil den varme valnøttkremen gjennom en finmasket sil over i en ren kasserolle.

    Kast valnøttene og vaniljestangen.

    Sett kremen til side.

  8. 8

    Skrell pære (1 stk), fjern kjernehuset og del den i åtte jevne båter.

  9. 9

    Legg pærebåtene i en liten kasserolle og hell over posjeringslake så det dekker.

    Klipp et rundt ark bakepapir og legg det direkte på overflaten av væsken som et lokk.

  10. 10

    La pæren småkoke i rundt 🕒15 min til båtene er helt myke og gir etter uten motstand når du stikker inn spissen på en kniv.

  11. 11

    Ha de varme pærebåtene i blenderen sammen medposjeringslake (0.8 dl).

    Vent med å kjøre blenderen til valnøttkremen er varm igjen.

  12. 12

    Varm valnøttkremen forsiktig opp i kasserollen til den er godt varm, men ikke kokende.

    Dette hindrer at suppen skiller seg.

  13. 13

    Kjør pære og lake til en glatt puré i blenderen.

    Mens den kjører, hell den varme valnøttkremen sakte inn i blenderen til alt er helt silkemykt.

  14. 14

    Sil suppen gjennom en finmasket sil tilbake i en kasserolle.

    Varm den forsiktig opp på lav varme før servering.

  15. 15

    Server suppen varm i små demitassekopper eller små glass.

    Drypp noen dråper valnøttolje (2 ts) på hver porsjon rett før servering.

    Pynt gjerne med noen få knuste ristede valnøtter, tynne skiver rå pære eller en liten urtekvast for farge.

    Suppen passer perfekt som en liten amuse-bouche eller som en elegant forrett i et større måltid.

Laget du denne?

Gi den stjerner og fortell hvordan det gikk – det hjelper andre å finne de gode oppskriftene.

0.0

Hvordan ble det? Gjorde du noen endringer?

Vises etter godkjenning. for å kommentere med en gang.

Ingredienser(8 porsjoner)

  • 140 gvalnøtterfjerne løst skall, grovhakkes
  • 5 dlkremfløte
  • 0.6 dlhelmelk
  • ½ stkvaniljestangDeles på langs, frø skrapes ut
  • 1 stkpæreskrelles, i biter
  • 2.4 dlhvitvintørr, f.eks. Sauvignon Blanc
  • 2.4 dlvann
  • 65 gsukker
  • 4 tssitronsaft
  • 2 tsvalnøttoljetil garnityr
  • 1 stkbakearkklippes som lokk (cartouche)
  • 0.8 dlposjeringslake

Næringsinnhold

426kcalper porsjon
Protein
4,1 g
4 % av energien
Fett
36 g
81 % av energien
Karbohydrat
15 g
15 % av energien
Næringsinnhold per porsjon
Per porsjonMengdeAv dagsbehov
Energi426 kcal21 %
Fett36 g52 %
hvorav mettede fettsyrer16 g79 %
hvorav transfett0,70 g
Karbohydrat15 g6 %
hvorav sukkerarter15 g16 %
hvorav tilsatt sukker8,1 g
Kostfiber1,8 g7 %
Protein4,1 g8 %
Salt0,07 g1 %
Kolesterol58 mg

Alle 11 ingrediensene er med i beregningen.

Tallene er omtrentlige. De er regnet ut fra Matvaretabellen (Mattilsynet og Universitetet i Oslo, data hentet 2. oktober 2026), og forutsetter at oppskriften er oppgitt til 8 porsjoner. Hvor mye en «stor løk» eller «en klype salt» veier er anslag.

2 ingredienser har ikke næringsdata i Matvaretabellen, så tallene for vaniljestang, posjeringslake er anslått ut fra tilsvarende varer.

Tilleggsinformasjon

Oppbevaring

Kan oppbevares i kjøleskapet i opptil 2 dager.
Kan ikke fryses.

Tid

  • Tilberedning: 20 min
  • Koketid: 1 t
  • Totaltid: 1:20 t

Om retten

Kjøkken: FranskMåltid: ForrettIngredienser: 12Porsjoner: 8Dietter: AltetendeVanskelighetsgrad: Medium

Statistikk

Visninger: 799Vurderinger: 0Liker: 0Kommentarer: 0